تردید ها و دوراهی های زندگی من

طبقه بندی موضوعی

کالای ایرانی

جمعه, ۷ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۰۱:۰۲ ب.ظ

بنظرم بعضی از حرفا هستند که از هر زاویه ای بهشون نگاه بکنی بنظر نمیاد بودار باشن ، مثلا همین شعار کالای ایرانی بخر ، من هرجور بوش میکنم زیاد بوی تعفن سیاسی بازی نمیده ، یه شعار قدیمی اقتصادیه که هر عقلی هم میپذره که آقا حداقل کالاهای معمولی و نه چندان تکنولوژیکتو ایرانی بخر ... ولی این شعار بنظرم یه قسمت دومی کم داره اونم اینه : تولید کننده محترم تو هم نزن از بغلش ،آدم باش ...

البته نظر شخصی من اینه که تولیدات ما حداقل در زمینه کالاهای تامین کننده نیازهای اساسی مثل لباس و محصولات لبتی ، نوشت افزار و... به یه درجه معقولی رسیدن که خوب شاید بخاطر زیادی قانع بودن من باشه ولی بهرحال من معمولا راضیم ... 


عکس پایینی  بنظرم نیاز به شرح دادن نداره ، شما فک کن پا میشی سر صبح میری بوفه اینو میخری بعد که میای اتاق باز میکنی با چنین صحنه ای مواجه میشی و از ایرانی خریدنت پشیمون میشی ...

عکس بالایی اما بنظرم یکی از نمونه های موفق کالاهای ایرانی هست  و من راضیم از این خودکار کیان  • لنی

نظرات  (۸)

دیگه یه خودکارم نتونه تولیدکنه!😕
پاسخ:
حالا که تونسته خوبشو تولید کنه بنظرم بد نیست که یخورده حمایت بشه ...

من مدت نسبتا قابل توجهی توی بازار عرضه این قبیل محصولات ( محصولات غیر تکنولوژیک ) بودم و دیدم که مردم هنوز هم حاضرن واسه جنس خارجی پول بدن درحالی که جنس ایرانی با همون کیفیت هم هست ولی این ذهنیت همه ی جنس های ایرانی آشغال هستند دیدشونو بد کرده...

من صد در صد موافقم که صنعتمون بسیار عقب افتاده هست و جای کار بسیار دارد حتی در این رده ی محصولات
ببین بزرگوار حرف شما منطقی صحیح
منم مانند شما عاشق نوشتن هستم نمی دونم فرد عادی هستید یا احیانا سرباز گمنام امام زمان عج برای پایش فکر جامعه..الله اعلم
ولی ببینید کالای ایرانی و کلا شعار و روش دوش انداختن همه چیز به دوش مردم کار صحیحی نیست
به نتیجه هم نمی رسه
ده ها مصداق هست که همین وضع کشور یکیشه
خمیردندان ایرانی هر چیزیش رو می گیری افتضاح.خمیردندان کلگیت می گیری یک دونه اش برابر خریدن 5تا جنس بدردنخور ایرانیه
اگر قراره مردم هزینه بدن با این جیب محدود ترجیح می دن جنس خوب بدن
مشکلات تولید رو که دلیلش سوءمدیریت مدیران و حاکمیت هست به اعتقاد من رو نباید هزینه اش رو تماماً مردم بدهند
ژاپن به خاطر سوءمدیریت حاکمانش با خاک یکسان نشد بلکه به خاطر جنگ بود!
و البته شما اگر بخواهید این حرفها را نقض کنید می توانید چون حرف، حرف می اورد
یاعلی
یک وب نویس متعهد به آرمان انقلاب و شهدا
پاسخ:
دوست عزیز اول اینکه من سرباز گمنام نیستم و بنظرم بهتره شما هم این عینکو از روی چشمتون بردارید.
دوم اینکه من چندبار پستمو خوندم ولی نتونستم چیزی به جز حرف های درستی که شما زدید رو ازش برداشت کنم .
حرفم اینه که این جمله ی جنس ایرانی آشغاله نباید به همه ی اجناس تعمیم داده بشه چون تولیدات خوب هم هست و من هم یک مثال از اجناس خوب ایرانی و یک مثال از اجناس بی کیفیت ایرانی رو آوردم که هرروز باهاشون سر و کار دارم.

 • این مطلب نوشته شده توسط: علی احمدی
 • من توی جنس پایینی عجله کارگری رو میبینم به ضوح، که کارفرما با زیاد کردن سرعت ریل و تذکر کلمه زود باش یا کلمه سریع تر بد تر باعث بی کیفیت شدن بسته بندیش شده متاسفانه.

  چون خودم از یکی از چندین کارگاه و کارخانه ای که کار کردم، به این دلیلی که گفتم: یعنی خیلی باسمه ای و عجله ای کارکردن، اومدم بیرون و یا حرفم شده با مدیر کارگاه که چرا هول می کنی و من که دارم با دقت انجام میدم.

  متاسفانه بعد از گفتن چرا عجله میندازی لامصبا توی شرکت تهدید می کردن که هیمن الان زنگ میزنم ده تا نیرو بیاد یا مثلا میگفتن تو عجله نکنی چون ریل در حال حرکته به نفرات جلویی فشار میاد و کار تو میفته گردن اونا.یا یه مدیر کارگاهی اومد گفت سریع تر وگرنه همینطور که امروز کارگر اضافه کردم یکی از صد تا فرمی که اونجاس جایگزین تو می کنم.


  من بسته بندی بود کارم معمولا یا خط تولید توی کارهایی که کردم.

  عجله کردم و تذکر بعدیش که منجر به جر و بحث و دعوا شد این بود:
  که چرا تسمه ای که دور محصول انداختی کارتن محصول رو پاره کرد؟

  گفتم از بس عجله ای کار کردم.کاری که خودتون خواستید از کارگرها.

  پاسخ:
  شاید هم چنین داستانی پشت محصول پایینی باشه...نمیدونم چی بگم :(
  بله حرف شما متین هست و برخی اجناس ایرانی واقعا خوب هستند
  ولی کلا بحث کالای ایرانی رو قبول کنید فقط جنبه هاییش رو بولد می کنند که بارش روی دوش مردمه:
  چرا یکی از میلیاردها پولی که به خاطر قاچاق و رانت هست حرفی نمی زنه و بولد نمیشه؟؟؟ تا حالا فکر کردید؟
  پاسخ:
  حرف شما درسته و من هم حرفتون رو میپذیرم ، متاسفانه این مسائل سیاسی وجود داره و اگر دقت کنید من هم اشاره ای به گویندگان این شعار نکردم ، فقط حرفم اینه که کارگرها و تولیدکنندگانی هم هستند که کار خوب میکنند و کالای با کیفیت تولید میکنند و روا نیست که بخاطر اجناس ایرانی بی کیفیت دیگر این عزیزان هم بیکار بشن.
  متاسفم واسه نگاهِ خیلی بدِ یه عده...
  پاسخ:
  فعلا همینه دیگه :((
 • این مطلب نوشته شده توسط: علی احمدی
 • آره(نظر بقیه رو نگاه کردم برای همینتایید کردم. )

  اما هدف شما کارگرا و بی کار نشدنشون نباشه.
  چون به قول گفتنی اگر دلشون به حال کارگر جماعت می سوخت که بولد می کنند، پس چرا فقط کارگران قراردادی شدن؟
  چرا کلا کارمندان حتی مدیران مادام العمر موندن
  چرا معلمان اکثرا قرارداد عمری دارن اما کارگر نه؟
  چرا نیری های مسلح و کارکنانشان استخدام اند؟

  پس دلشون به حال از نون خوردن افتادن کارگر ها نسوخته.

  دلشون برای اقتصاد کلان مملکت که از بخش صنعت و تولید و تجارت دچار مشکلات شده و بر بخش های دیگر مثل مسائل اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و غیره تاثیر گذاشته و حکومت رو دچار بحران هایی میکنه سوخته و میخوان مشکل رو از ریشه حل کنند بدون کوتاه اومدن از مواضعی که طی سالیان درمورد اختیارات و حقوق مزایای مسئولان رده های مختلف و بخش های مختلف گذاشتند شکل بگیره.


  یه نمونه بارزش رو مثال میزنم: توی شهر ما که بیای دم غروب پر از زرق و برق و چراغ و ریسه بندی خیابانی و پیاده رو و پارک و فضا سبز و غیره هست، این بوجه اش از کجا میاد میرسه دست مسئولی به اسم شهردار و شواری شهر؟ از سمت رییس ر<سای رتبه اول دوم سوم کشور و وزاری مربوطه. آیای بهتر نیست بجای این همه خرج برای زرق و برق که معلوم نیست از کنارش چقدر هم احتمالا برای خودشون برداشتن این بودجه بصورت مستقیم روانه بخش های تولیدی میشد؟
  اینا رو میگم مواضع و اختیاراتی که گذاشتن طی سالیان شکل بگیره توسط جایگاه های مختلف مسئولیتی.شما وقتی گرسنه باشی میری لباس بخری؟اومدن پوشش شهر رو مثل عروسک کردن در حالی که حاد ترین مشکل مردم زیبایی شهر نیست وضع مادی و سبد خانوار و میزان دریافت حقوق و غیره هست و در سطوح سنی پایین اجتماع بیکاری بیداد میکنه.

  یک زمانی (هفت هشت ده سال پیش رو میگم) شورای شهر و شهردار مردم رو توی مسجدی جایی جمع می کردند و از طریق افراد مختلفی که با مردم سر کار داشتند مطرح می کردند که وقتی مثلا ریاست جمهوری به سفر استانی می آیند، مشکلات رو بگید و دائم یادآوری کنید در سوالات مکتوب همه چیز رو تا بودجه بیشتری بگیریم.مردم ساده لوح باور می کردند و همش در حال صحبت به اتفاق هم شعار میدادن و که مشکل ما فلان است مشکل ما بهمان است مثل صحبت آقای احمدی نژاد در سفر استانیشون به قزوین در امامزاده حسین که بار ها بخاطر شعار های مختلف مشکلات از طرف مردم صحبتشون رو قطع کردند و بودجه خوبی مسئولین شهر ها و شهرستان ها گرفتند.

  اما چی شد ؟ الان بیا شهر های صنعتی رو نگاه کن در قزوین که قطب صنعتی کشور هست.اغلب شرکت ها راکت هستند و توی بعضی شهرک های صنعتی که میری فقط در نیمسال اول فعالیت کمی دارند و در نیمسال دوم انگار رفتی قبرستون مثل شهرک صنعتی شهرستان بوئین زهرای استان قزوین یا شهرک صنعتی کاسپین استان قزوین.

  با پای خودم و با دوچرخه گاها گشتم از خودم نمیگم الان نزدیک ده ساله از سربازی برگشتم و دنبال کارگری در کارخانه ها بودهع و هستم ولی دیگه ناچار شدم و اگر گیر نیارم دیر یا زود باید کوچ کنم.
  مطلب شما فوق العاده خوب و قابل احترام هست و قابل قبول اما موضعی که بعدش گرفتید(در بخش نظرات) معقول نیست از نظر من.مخصوصا جلوی واقعیاتی که بدیهی شده برای همه و در بخش نظرات بیان کردند.
  آره عزیز. شما کارگر جماعت رو که از نون خوردن نیفته مد نظر نگیر برای دفاع و دلسوزی.چرا؟

  چون که قبل از اینکه کارگران از بابت نخریدن کالا و ورشکستگی و تعدیل نیرو بیکار بشن، قراردادشون تموم میشه و طرف(صاب شرکت) میبینه نمیخواد آخر سالی بهشون عیدی و پاداش و سنوات تعلق بگیره میگه خوش اومدی.
  اون توی فیلماست که میگه هر طور شده نباید کارخونه بخوابه تا کارگرا بیکار نشن الان هر طور شده کارخونه رو آخر سال میخوابونند تا به کارگران عیدی و پاداش ندن. :))
  آره عزیز کارگر جماعت یا پیمانیه یا کنترات.پیمانی نهایتش شش ماهه میبندن مگر آچار فرانسه های شرکت که عمری تو کارخونه خاک خوردن و نباشن کارخونه فلج میشه.
  در مورد حقوقشون هم بگم حقوق کاران اغلب زیر همون حقوق تعیین شده ی ناچیز وزارت کار هست و بیشتر کارفرما ها توی فرم اولیه بدو ورود می نویستند حقوق پیشنهادی شما؟ یا توی آگهی می نویسند حقوق توافقی یعنی زیر نرخ مصوب... .به خدا رفتم که میگم.حقوق ماهی ششصد میداد شرکت مرغ و تخم مرغ در حالی که حقوق اون سال نزدیک یک میلیون بود و بیمه نمی کرد و میگفت بیمه نداریم چرا؟ چون سندی مبنی بر کارگر اونجا بودن نداشته باشیم که شکایت کنیم و بگیم حقوق کم میده بهمون در صورت در اومدن و تصویه با شرکت.
  این چنین است حقایقی که تجربه کردم و دیدم که گفتم.از زبتن یه کارگر.

  در مورد حوا هم ایشون از نگاه بعضیا ابراز تاسف کردند اما هنوز موضع و نگاه و دیدگاهشون برای من یکی مشخص نیست.و همینطور اون بعضیا.

  بگذریم.امیدوار همه مردم عقلشون و دیشون وسیع تر بشه تا فشار های بیشتری بیارن به مسئولان تا ریشه فساد و مشکلات کنده بشه زود تر...

  مردم وقتی متحد القول در فضاهای مختلف اعلام کردند که مثلا دلیل این سنگ کارگر رو یه باره به سینه زدن کارگران نیستند اگر کارگران بودند چرا سیاست های استخدامی و خصوصی سازی بیشترین ضرر رو به کارگر جماعت زد؟ پس فردا توی مجلس قانونی تصویب میشه که کارفرما ها و تولید کننده ها در صورت استخدام قرارداد کمتر از بیست و پنج سال نبندند بعدش این کارگران وضعشون بهتر از اونی میشه که من و شمای نوعی بخواهیم با نفری یه خودکار خریدن وضعشون بهتر بشه.
  البته خرید کالای ایرانی خوبه اما باید چشم بازار رو در بیاری تا برسی به خوبترینش نه هر چی که اومد جلوی دستت و اسمش کالای ایرانی بود بخری.به قول معروف بایست چشم بازار رو در آورد و دفعه های بعدی هم از همون مارک خرید کرد.

  بابای من توی بحث میوه مثلا که مارک نداره هر بار چم بازر رو در میاره تا دو کیلیو سیب مثلا بخره.اینجوریاست...
  ببخشید حرفهام زیاد شد.با سپاس.  پاسخ:
  علی احمدی عزیز اول از همه باید ازت تشکر کنم بخاطر کامنت و وقتی که گذاشتی ولی علی جان دلیل اینکه من زیاد از بی لیاقتی های مسئولان نگفتم اینه که به اندازه کافی میشنویم ، هر کجا که میریم میگن و درست هم میگن ... راستش دیگه خسته شدم انقدر که ناامیدی و خستگی همه جا رو گرفته و من هم خسته ام ، حرفای شما نشون میده که قطعا بیشتر از من لایق اظهار نظر در این مورد هستی ، من هم شاهد رانت بازی و فساد درون کارخانه ها در همون مدت زمان کوتاهی که بعنوان کارآموز و پاره وقت در چند کارخانه مشغول بودم بوده ام ... حق با شماست ولی بخدا بعضی از همون کارگر ها اگر همین حقوق رو هم ازشون بگیریم واقعا چیزی واسشون نمیمونه .... نمیدونم دیگه تنها نسخه ای که میمونه نسخه اعتراض کردن و .... هست که نمونه اش رو شاهد بودیم پارسال ولی علی جان عقل ناقص من به من میگه که اون نسخه الان اصلا جواب نمیده و از چاله به چاه افتادنه .... 
  گاهی اوقات پای درد و دل بچه های دانشگاه که میشینم از بیخوابی هاشون میگن ، از آینده ی نامعلومی که دارن از راههای اشتباهی که اومدن و خودشون هم تقصیری نداشتن ولی علی جان بیا و بزار یکم دیگه هم تحمل کنیم شاید بدون اون نسخه هم مشکل حل شد ...

  چیزی که بنظرم فراموش میکنیم اینه که اون آقای وزیر و معاونش و ... از سیاره مریخ نیومدن و اگر هم مملکت عوض شه آدماش که عوض نمیشن میشن ؟ اون آقای ایکس نونوایی که از وزن نونش میزنه و اون پارچه فروشی که  1 متر حساب میکنه ولی هفتاد سانت میده هم عوض میشن؟؟ یا اون دکتری که بخاطر سفر به فلان کشور اروپایی واسه مریضش وقت نمیزاره چی؟ یا اون مهندسی که کارهاشو دقیق انجام نمیده ؟؟بنظر من که نمیشن... همین

  بازم ممنون بخاطر وقتی که گذاشتی امیدوارم مشکلات تو هم حل بشه و به چیزی که دوست داری برسی  حرف شما درست و منطقیه ..
  منم خودکار کیان خیلی راضیم کاش بعضی از این تولید کنندگان کم کاری نکنن تا همه از محصولات ایرانی استفاده کنند.
  من چند سال پیش در راستای حمایت از کالای ایرانی یه گوشی ایرانی خریدم که سرتون درد نیارم چند ماه بیشتر نتونستم ازش استفاده کنم خیلی اذیت می کردم از اون موقع به بعد گفتم همون محصولات خارجی بهترن رفتم گوشی مارک خارجی گرفتم ...شاید کار اونا هم سخت باشه با این همه وضع اقتصادی بد شاید تهیه مواد اولیه براشون سخت باشه که اینقد کیفیت بعضی از کالا ها پایین هست.
  اسم جدیدتون مبارک باشه...:)))
  پاسخ:
  سلام 
  ممنون از شما ، متاسفانه ایران هنوز توی محصولات پیچیده حرفی برای گفتن نداره و کار شما درست بوده بنظرم چون کالایی که بده ارزش پشتیبانی نداره ، ولی بنظرم درمورد محصولات پایه ای تر واقعا نیاز نیست که حتما بریم مثلا خودکار فلان مارک فلان تومنی بخریم...
  قسمت بعدی صحبتتون رو هم کاملا موافقم ، متاسفانه اقتصاد ایران به شکلیه که تولید توش خیلی سخته ...
  ممنون از شما ، خوشحالم که به بیان برگشتید :))

  اما من الان گوشیم جی ال ایکسه،مدلِ «ماد».یک سال و خرده ایه دارمش و خب استفادمم خیلیییی ازش زیاده.بیست چهارساعت دستمه.راضیم ازش.تو فکرشم هستم که مدل جدیدشونو که مدل «شاهین»هست(البته اسمش جدااا خنده داره:)))) )بخرم.بربد تو سایت جی ال ایکس ببینید.هم بسیار خوشگله هم امکاناتش خوبه.
  خودکار کیانم عالیه من که هم رنگیاشو دارم هم تکیاشو.
  تو لباس مارک هالیدی عالیه.واقعا با جنس های خارجی برابری میکنه.
  تو زمینه های دیگه ام مارکایی هست که خب الان مجالش نیست.
  مشکل ما اینه که خسته ایم حال نداریم جنس خوب پیدا کنیم.یا برامون کلاسه خارجی بخریم.شایدم با هموطنامون دشمن خونی ایم.نمیدونم!اما میدونم حتی جنس ایرانی بد هم باشه از کمبود بودجه س و تا خودمون با غیرت دست به کار نشیم وضعمون روز به روز بدتر میشه.به قول یه بنده خدایی:«منتظر کدوم دستگاه دولتی هستین..؟»راست میگه.
  بس کنیم یکم پا رو پا انداختن و غر زدنو توروخدا
  پاسخ:
  آره بنظر من هم ما تولیدکننده هایی داریم که اجناس خوب تولید میکنن ولی خوب متاسفانه یه دیدگاه بدی وجود داره که همه ی اجناس ایرانی بد هستن و این تولیدکننده های خوب هم به آتیش این دیدگاه غلط میسوزن ... ایشالا که درست میشه ...

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی